Auto powypadkowe – jak dobrze sprzedać uszkodzone auto?

Co zrobić z autem, które brało udział w wypadku? Sprzedać na portalu ogłoszeniowym, sprzedać auto na części czy może sprzedać auto do skupu samochodów? Dziś na warsztat weźmiemy każdą z opcji, by pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą Twojego samochodu.

 

Co zrobić z autem, które brało udział w wypadku? Sprzedać na portalu ogłoszeniowym, sprzedać auto na części czy może sprzedać auto do skupu samochodów? Dziś na warsztat weźmiemy każdą z opcji, by pomóc Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą Twojego samochodu.

 

Czy auto uszkodzone można sprzedać?

 

Według policyjnych statystyk codziennie na polskich drogach dochodzi do setek wypadków i kolizji. Niestety nie zawsze są efektem naszego błędu lub nieostrożności. Wypadek samochodowy może zdarzyć się każdemu. Bez względu na to, czy to my zawiniliśmy, czy też jesteśmy uczestnikami zdarzenia drogowego nie z naszej winy, po wszystkim, jeśli uda nam się wyjść bez obrażeń - staniemy przed dylematem co zrobić z uszkodzonym autem. Naprawiać, składować na posesji czy może sprzedać? No właśnie, ale czy auto powypadkowe można w sposób legalny w Polsce sprzedać? Zgodnie z obowiązującym przepisami – TAK. Według prawa każde auto, bez względu na jego stan, rocznik czy uszkodzenia może być zarejestrowane i ubezpieczone. To daje zielone światło właścicielom samochodów powypadkowych do pozbycia się problemu, jaki jest uszkodzone auto.  

 

 

Serwisy ogłoszeniowe - sprzedaż na własną rękę

 

Po wypadku czy kolizji należy oszacować wartość auta i czy jest szansa na znalezienie kupca na nasze auto. Jeśli auto ma jakąkolwiek wymierną wartość, nie powinno być problemu ze sprzedażą. Jednak czy sprzedaż auta na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem?

W Internecie bez problemu znajdziemy serwisy ogłoszeniowe, oferujące możliwość bezpłatnego lub płatnego zamieszczenia ogłoszenia. Gorzej z pozyskaniem zapytań na zakup auta powypadkowego. Niestety w większości kupujący szukają aut, które są sprawne lub nadają się do jazdy po drobnych naprawach. Rzadko kto chce inwestować pieniądze i czas w naprawę auta, które brało udział w wypadku lub kolizji. Dlatego też, na ewentualnego kupca możemy poczekać nawet kilka miesięcy. Decydując się na sprzedaż auta na własną rękę, musimy wziąć pod uwagę również koszty utrzymania auta m.in. ubezpieczenie czy przegląd, a także koszty zamieszczania ogłoszeń. Polskie prawo nie zwalnia z obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia, gdy auto jest uszkodzone lub stoi nieużywane. Samochodu osobowego nie możemy wyrejestrować i pozostawić w garażu lub na posesji. Jeśli chcemy uniknąć płacenia OC, pozostaje nam skorzystać z kolejnej opcji, jaką jest skup samochodów powypadkowych.

 

Skup samochodów powypadkowych – szybko i pewnie

 

Na rynku istnieją firmy, które są zainteresowane odkupem aut uszkodzonych, zaniedbanych lub rozbitych. Jeśli zależy nam na czasie i chcemy szybko pozbyć się problemu, jakim jest nieużytkowany uszkodzony samochód, kolejna propozycja sprawdzi się najlepiej. Auto skup to firma specjalizująca się w odkupie aut używanych, również tych powypadkowych. Tego typu firmy zainteresowane są niemalże każdym samochodem, bez względu na markę, model czy rocznik. Jednak warto podczas pierwszego kontaktu upewnić się, że skup samochodów odkupuje auta powypadkowe. O tym jak wygląda krok po kroku sprzedaż auta do skupu aut, pisaliśmy w artykule: „Sprzedaż auta do skupu samochodów – krok po kroku”.

 

Sprzedaż uszkodzonego auta na części

 

Jeśli masz dużo czasu, garaż lub znajomego mechanika to sprzedanie auta na części będzie dobrym rozwiązaniem. Części samochodowe mogą być sporo warte, sprzedawane osobno mogą przewyższyć kwotę, jaką możesz uzyskać, sprzedając auto w całości. Jednak należy pamiętać, że sprzedaż auta na części dla zwykłej osoby może być dużym kłopotem i generować straty. O czym należy pamiętać, sprzedając auto na części?

 

•   Przede wszystkim należy pamiętać, że rozbiórkę samochodu możemy dokonać jedynie w garażu, na zamkniętej posesji lub u mechanika. Odpada opcja demontażu auta na ulicy lub w garażu supermarketu. Dlatego też, jeśli nie dysponujemy odpowiednim miejscem, musimy liczyć się ze sporym kosztem rozbiórki auta u mechanika.

•   Sprzedaż auta na części wymaga wiedzy z zakresu cen poszczególnych elementów oraz rozeznania w stanie zużycia poszczególnych części. Doświadczenie w demontażu wyposażenia auta pozwoli na przyspieszenie całego procesu i zmniejszenie kosztów związanych ze skorzystaniem z usług mechanika samochodowego.

•   Wymontowanie części, zrobienie zdjęć, sporządzenie odpowiedniego opisu i wreszcie zamieszczenie ogłoszenia to tylko część pracy, która nas czeka, jeśli zdecydujemy się na sprzedaż samochodu na części. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej uzbroić się cierpliwość i przeznaczyć odpowiednią ilość czasu, również na rozmowy i odpisywanie na wiadomości potencjalnych kupców.

•   Zgodnie z przepisami zdekompletowane auto należy przekazać do oficjalnej stacji demontażu pojazdów. Tu musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Za każdy brakujący kilogram auta czeka nas opłata 10 zł.

 

Jak już wiesz, sprzedaż auta powypadkowego jest jak najbardziej możliwa. Wybór najlepszej opcji pozbycia się auta uszkodzonego lub niesprawnego zależy od wielu czynników. Wierzymy, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć właściwą decyzję i w niedługim czasie szybko i sprawnie sprzedaż swoje powypadkowe auto.

 

ZOBACZ TAKŻE: 

        ■  Czy można sprzedać auto bez OC?