Czy można sprzedać auto bez OC?

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce, które jest wymagane nawet wtedy, gdy auto nie jest użytkowane. Niestety wciąż spora grupa kierowców nie przestrzega tego przepisu. Czy sprzedaż takiego auta jest możliwa? Co grozi sprzedającemu, który nie posiada opłaconej polisy OC?

sprzedaż auta bez opłaconej polisy OC

 

Ubezpieczenie OC to obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Polsce, które jest wymagane nawet wtedy, gdy auto nie jest użytkowane. Niestety wciąż spora grupa kierowców nie przestrzega tego przepisu. Czy sprzedaż takiego auta jest możliwa? Co grozi sprzedającemu, który nie posiada opłaconej polisy OC?

 

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy zarejestrowany samochód musi posiadać wykupioną polisę OC. Obowiązek ten dotyczy również tych samochodów, które stoją nieużywane. Ubezpieczenie OC jest tak samo ważne jak prawo jazdy czy dowód rejestracyjny. Dziś sprawdzamy, czym grozi nieposiadanie polisy OC oraz czy można sprzedać takie auto?

 

Ubezpieczenie OC chroni kierującego przed skutkami odpowiedzialności cywilnej w razie naprawy auta osoby poszkodowanej czy odszkodowaniem wypłacanym z tytułu poniesionych obrażeń w wypadku.

 

Co grozi za brak ważnej polisy OC?

 

Od 1 października 2018 roku nie musimy posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i polisy OC. Jednak nie zwalnia nas to z obowiązku dopilnowania, aby każdy z tych dokumentów był ważny, włącznie z wykupieniem polisy OC. Jeśli w trakcie kontroli drogowej zostaniemy przyłapani na jeździe bez ważnej polisy OC, według obowiązujących przepisów popełniamy wykroczenie.

 

Za brak ważnej polisy OC grozi nam również kara finansowa, nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), i może ona wynieść prawie 5000 zł. Jeśli nasze auto nie będzie posiadało wykupionej polisy, to do 3 dni kara wyniesie 900 zł, jeśli spóźnimy się z wykupieniem ubezpieczenia od 4 do 14 dni, zapłacimy 2250 zł, natomiast powyżej 14 dni musimy liczyć się z karą w wysokości 4500 zł.

 

Jednak kara finansowa może być jedynie początkiem kosztów, jakie może nam przyjść ponieść. Dużo wyższe konsekwencje czekają tych kierowców, którzy spowodują stłuczkę lub wypadek autem nie posiadającym polisy.  

 

Czy można sprzedać auto bez ważnej polisy OC?

 

Sama sprzedaż samochody bez ważnej polisy OC nie jest karalna. Jednak nawet po sprzedaży, UFG może nałożyć na nas karę za niewykupienie polisy OC. W jaki sposób Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny dowie się, że nasze auto nie posiadało polisy OC? Fundusz prowadzi rejestr umów ubezpieczenia OC, w którym zapisane są dane dotyczące np. okresu, na jaki zawarta jest umowa ubezpieczenia. System zwany „wirtualnym policjantem” przeszukuje bazę w poszukiwaniu aut bez ważnego ubezpieczenia. Jeśli system natknie się na auto bez ważnej polisy OC, nałoży na właściciela auta karę za okres, w którym auto nie było ubezpieczone. Przed karą nie ochroni nas sprzedaż auta, kara nie przechodzi również na nowego właściciela.  

 

Co zrobić po zakupie samochodu bez ważnego OC?

 

Nowy właściciel auta bez ważnego ubezpieczenia OC, musi w dniu nabycia samochodu wykupić polisę OC. Jeśli tego nie zrobi, narazi się na karę. Należy pamiętać, że nie możemy poruszać się autem bez ważnego ubezpieczenia OC. Dopiero gdy otrzymamy potwierdzenie umowy ubezpieczenia zakupionego samochodu, możemy nim legalnie przemieszczać się po drogach. Najlepiej skorzystać z możliwości zakupu ubezpieczenia online, jeszcze na miejscu, po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.

 

Jak pozbyć się szybko samochodu bez OC?

 

Jeżeli jesteś właścicielem auta bez ważnej polisy OC i chcesz je sprzedać, to musisz się spieszyć. Każdy dzień jest na wagę złota. Im szybciej pozbędziesz się swojego auta, tym mniejszą karę zapłacisz. Jak zatem szybko i bezpiecznie sprzedać auto? Najszybszą opcją jest skorzystanie z oferty auto skupów samochodów używanych, które skupują każde auta, również te bez ważnej polisy OC. Jeszcze tego samego dnia, możesz umówić się na spotkanie z przedstawicielem wybranego skupu aut i podpisać umowę kupna-sprzedaży. O tym jak wygląda krok po kroku proces sprzedaży pojazdu auto skupowi, pisaliśmy tutaj.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: 

        ■ Auto skup - na co zwrócić uwagę wybierając skup samochodów używanych?