Jak sprzedać auto firmowe lub flotę samochodów?

W wielu firmach posiadanie samochodu jest niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak sytuacja na rynku lub w samej organizacji może zmienić się z dnia na dzień i z wielu przyczyn przedsiębiorca w każdym momencie może uznać, że przyszedł czas na sprzedaż posiadanych aut. Jeśli jesteś na takim etapie, dowiedz się, jak szybko i korzystnie sprzedać auto firmowe.

 

W wielu firmach posiadanie samochodu jest niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednak sytuacja na rynku lub w samej organizacji może zmienić się z dnia na dzień i z wielu przyczyn przedsiębiorca w każdym momencie może uznać, że przyszedł czas na sprzedaż posiadanych aut. Jeśli jesteś na takim etapie, dowiedz się, jak szybko i korzystnie sprzedać auto firmowe.

 

Samochód w firmie to często niezbędny składnik, używany nie tylko przez samego właściciela, ale również pracowników, którzy dowożą towar do sklepów lub handlowców spotykających się z klientami. Posiadanie floty samochodowej wiąże się z dużymi kosztami paliwa, napraw czy eksploatacji. Czasem koszty przewyższają zysk lub w firmie zachodzą zmiany organizacyjne, które wymuszają sprzedaż części lub całej floty samochodowej. Jak się często okazuje, sprzedaż samochodów firmowych nie jest szybkim i łatwym zadaniem. Co w takiej sytuacji mogą zrobić właściciele firm, by oszczędzić czas, pieniądze i korzystnie sprzedać posiadane samochody?

 

Sprzedaż floty samochodowej do auto skupu

 

Sprzedaż samochodu firmowego nie jest łatwym zadaniem – potencjalni klienci nie są chętni do zakupu aut używanych w przedsiębiorstwach. Dlaczego? Firmowe auta kojarzą się z dużym przebiegiem, wysokim stopniem zużycia i wysoką ceną. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem dla firmy jest skorzystanie z usług auto skupu samochodów używanych, który zapewni bezpieczną i szybką transakcję. Dla auto skupu nie ma znaczenia czy samochód był wzięty na kredyt, w leasing czy zakupiony za gotówkę. Również stan techniczny auta to drugorzędna sprawa, gdyż skupy samochodów skupują auta używane, uszkodzone, a nawet po wypadku.

 

Dodatkowym plusem skorzystania z usług skupu aut jest oszczędność czasu i pieniędzy. Sprzedaż auta na własną rękę wymaga wiele cierpliwości i pracy. Należy przygotować zdjęcia pojazdu, dokładny opis i dane techniczne samochodu, regularnie zamieszczać ogłoszenia w Internecie oraz odpisywać i oddzwaniać na zapytania, a także spotykać się z potencjalnymi kupcami. Ponadto musimy pamiętać o kosztach stałych auta, ubezpieczeniu, przeglądach, tankowaniu i opłatach związanych z utrzymaniem auta w dobrym stanie. Skorzystanie z usług firm specjalizujących się w skupie aut to bardzo dobra alternatywna do tradycyjnej formy sprzedaży poprzez serwisy ogłoszeniowe.  

 

Jak wygląda proces sprzedaży samochodu do auto skupu?

 

Sprzedaż samochodu firmowego do auto skupu jest niezwykle prosta i może zająć kilka godzin, licząc od pierwszego kontaktu z przedstawicielem skupu samochodów. No właśnie, zacznijmy od kontaktu. Firm specjalizujących się w skupie samochodów jest wiele, zapewne w każdym mieście spotkasz taką firmę. Jeśli jednak okaże, się w Twojej okolicy nie ma żadnego auto skupu, warto przejrzeć oferty firm z okolicznych miejscowości, gdyż wiele skupów aut działa na terenie całego województwa, zapewniając bezpłatny dojazd. Polecamy kontakt z kilkoma skupami aut, by móc wybrać najkorzystniejszą ofertę cenową. Do wyboru mamy kontakt telefoniczny, mailowy lub coraz częściej możliwość wypełnienia specjalnego formularza wyceny dostępnego na stronie internetowej auto skupu. Taki formularz zawiera szereg pól dotyczących marki, modelu, stanu technicznego auta oraz umożliwia dodanie zdjęć pojazdu. Po wysłaniu formularza otrzymamy wiadomość zwrotną z przybliżoną wyceną. Jest to wygodny i szybki sposób, na poznanie ofert wielu skupów aut jeszcze przed spotkaniem. Weryfikacja ofert pozwoli wyselekcjonować auto skupy, które zaoferowały najlepsze warunki cenowe. Dzięki temu oszczędzamy wiele czasu i energii na nieproduktywne spotkania, co jest niezwykle ważne, gdy sami prowadzimy działalność gospodarczą i każda minuta jest dla nas ważna. Na umówionym spotkaniu przedstawiciel auto skupu, dokona oględzin i przedstawi już dokładną wycenę. Jeśli zaproponowana kwota, będzie dla nas satysfakcjonująca, możemy przejść do sfinalizowania transakcji. Dobrą praktyką w przypadku sprzedaży aut firmowych jest skorzystanie z pomocy rzeczoznawcy samochodowego, który dokona dokładnej wyceny auta. Taki dokument uwzględnia wszystkie niezbędne dane auta, wyposażenie oraz ocenę ogólnego stanu samochodu co znaczenie przyspiesza cały proces sprzedaży.

 

Po akceptacji przez właściciela auta przedstawionej wyceny możemy przejść do finalizacji transakcji. To, w jaki sposób udokumentowana zostanie sprzedaż auta firmowego, zależy od tego, czy auto należy do firmowego, czy prywatnego majątku przedsiębiorcy. W pierwszym przypadku potwierdzeniem będzie faktura, z kolei w drugim umowa kupna-sprzedaży.

 

Jakie dokumenty należy przekazać przedstawicielowi auto skupu?

 

Po zaksięgowaniu pieniędzy na koncie wskazanym na fakturze wystawionej auto skupowi możemy umówić się na przekazanie auta. Jakie dokumenty należy przygotować? Na spotkaniu, przedstawiciel poprosi nas o przekazanie, takich dokumentów jak:

 

•    dowód rejestracyjny

•     karta pojazdu

•     polisa OC (lub ewentualne wypowiedzenie OC do podpisu)

•     wszystkie posiadane kluczyki/ piloty do auta

•     oryginał faktury sprzedaży

•     w przypadku aut wykupionych z leasingu, które jeszcze nie zostały przerejestrowane, należy przedstawić oryginał faktury wykupu, duplikat lub kopia potwierdzona notarialnie.

•     jeśli właścicielem auta jest spółka, należy wydrukować KRS z pieczątką lub podpisem

•     w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej wystarczy wpis do CEIDG z podpisem i pieczątką firmy.

•     jeśli to możliwe warto przygotować wszystkie dokumenty m.in.: instrukcje obsługi, książkę serwisową otrzymane od dealera

•     jeśli auto było naprawiane, wskazane jest przedstawienie kopii faktur za wykonane naprawy oraz przeglądy okresowe.

 

Planujesz sprzedaż auta firmowego? Teraz już wiesz, dlaczego warto skorzystać z oferty skupu aut. Taka transakcja gwarantuje oszczędność czasu, pieniędzy i energii na nieproduktywne spotkania, odbieranie telefonów od potencjalnie zainteresowanych klientów lub odpisywanie na zapytania. Zaoszczędzony czas możesz spożytkować na własną działalność, rozwój lub pozyskanie nowego klienta. W ten sposób unikniesz zbędnego stresu i dodatkowych obowiązków. Jeśli zatem potrzebujesz pomocy przy sprzedaży swojego auta firmowego lub całej floty samochodowej, możesz skorzystać ze wsparcia naszych ekspertów. Nasz auto skup DAR CAR z Warszawy od wielu lat prowadzi profesjonalny skup samochodów od osób prywatnych oraz firm, gwarantując fachowe doradztwo, atrakcyjne ceny i bezpieczną szybką transakcję. Aby umówić się na spotkanie, zadzwoń pod numer tel. 501 058 798 lub napisz na adres: megdar@wp.pl, możesz również wypełnić niezobowiązujący formularz wyceny

 


ZOBACZ TAKŻE: 

        ■ Sprzedaż samochodu a formalności - o czym należy pamiętać?